معرفی واحد


منابع فارسی، لاتین و عربی موجود در این کتابخانه، خصوصاً در زمینه طب سنتی و مفردات از منابع بسیار خوبی به شمار می‌روند و این کتابخانه در واقع کتابخانهای تخصصی است که در راستای اهداف دانشکده فعالیت می‌کند و سالانه از طریق خرید از انتشارات مختلف و نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب به مجموعه منابع آن افزوده می‌شود. منابع کتابخانه در موضوعات طب سنتی و داروسازی سنتی و علوم پایه تهیه و سازماندهی شده است، این منابع می‌تواند پژوهشگران و محققین دانشکده را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری نماید. عمده موضوعات موجود در کتابخانه دانشکده به شرح ذیل است:

طب سنتی، مفردات پزشکی، داروسازی سنتی، گیاهان دارویی، تاریخ پزشکی، اخلاق پزشکی ...

 

عمدهترین هدف کتابخانههای دانشکدهای برآوردن نیازهای آموزشی و پژوهشی اساتید، دانشجویان و محققان دانشگاه است. با توجه به نقش کتابخانه در آموزش و تحقیق، نقش سازماندهی دانش موجود در قالبهای گوناگون نیز بسیار مهم خواهد بود که اصلیترین هدف و کارکرد بخش خدمات فنی در کتابخانه بشمار میرود و مهمترین رسالت این قسمت از کتابخانه دسترسی سریع به اطلاعات، جهت ارتقاء آموزش و پژوهش میباشد. بنابراین اخص فعالیتهای بخش خدمات فنی در کتابخانه دانشکده عبارتند از:

  • انتخاب و سفارش مواد کتابخانهای از قبیل کتاب، نشریه و سایر منابع مورد نیاز کتابخانه و همچنین خرید و دریافت آنها و نیز امور مربوط به دریافت کتب اهدایی.
  • سازماندهی (فهرست نویسی و رده‌بندی)، آماده‌سازی
  • انتشار تازههای کتابخانه و معرفی منابع

 

تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش، فراهم آوری، سازماندهی و دسترس‎پذیر کردن منابع) در جهت ارائه خدمات به استفادهکنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت کتابخانه نیز با استفاده از نرم افزار تخصصی امکان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، پدیدآور، موضوع و سایر مشخصات کتابشناختی به مراجعان ارائه خدمت می‌کند. همچنین آموزش کاربران در استفاده از نرم‌افزارهای کتابخانه و منابع آن یکی دیگر از خدمات بخش امانت می‌باشد.

 

شیوه تنظیم کتب براساس رده‌بندی کتابخانه کنگره آمریکا (LC) می‎باشد و مخزن به صورت نظام قفسه باز طراحی شده است.

 

از آنجا که هدف هر کتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های کاربران و کمک به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، کتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع کتابخانه دانشکده نیز به صورت مخزن باز در اختیار پژوهشگران و کاربران می‌باشد.

 

پوستر رده بندی کنگره

بروشور آذرسا

×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

تنظیمات قالب