يکشنبه ٢٣ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > کتابخانه > درباره کتابخانه > معرفی کتابخانه 
 
 

معرفی کتابخانه


منابع فارسی، لاتین و عربی موجود در این كتابخانه، خصوصاً در زمینه طب سنتی و مفردات از منابع بسیار خوبی به شمار می‌روند و این کتابخانه در واقع كتابخانهای تخصصی است كه در راستای اهداف دانشکده فعالیت می‌كند و سالانه از طریق خرید از انتشارات مختلف و نمایشگاه‌ بین‌المللی كتاب به مجموعه منابع آن افزوده می‌شود. منابع كتابخانه در موضوعات طب سنتی و داروسازی سنتی و علوم پایه تهیه و سازماندهی شده است، این منابع می‌تواند پژوهشگران و محققین دانشکده را در رسیدن به اهداف مورد نظر یاری نماید. عمده موضوعات موجود در كتابخانه دانشکده به شرح ذیل است:

طب سنتی، مفردات پزشکی، داروسازی سنتی، گیاهان دارویی، تاریخ پزشکی، اخلاق پزشکی ...

عمدهترین هدف کتابخانههای دانشکدهای برآوردن نیازهای آموزشی و پژوهشی اساتید، دانشجویان و محققان دانشگاه است. با توجه به نقش کتابخانه در آموزش و تحقیق، نقش سازماندهی دانش موجود در قالبهای گوناگون نیز بسیار مهم خواهد بود که اصلیترین هدف و کارکرد بخش خدمات فنی در کتابخانه بشمار میرود و مهمترین رسالت این قسمت از کتابخانه دسترسی سریع به اطلاعات، جهت ارتقاء آموزش و پژوهش میباشد. بنابراین اخص فعالیتهای بخش خدمات فنی در کتابخانه دانشکده عبارتند از:

  • انتخاب و سفارش مواد کتابخانهای از قبیل کتاب، نشریه و سایر منابع مورد نیاز کتابخانه و همچنین خرید و دریافت آنها و نیز امور مربوط به دریافت کتب اهدایی.
  • سازماندهی (فهرست نویسی و رده‌بندی)، آماده‌سازی
  • انتشار تازههای کتابخانه و معرفی منابع

تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش، فراهم آوری، سازماندهی و دسترس‎پذیر کردن منابع) در جهت ارائه خدمات به استفادهکنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت است. بخش امانت كتابخانه نیز با استفاده از نرم افزار تخصصی امكان استفاده از منابع موجود و همچنین جستجو از طریق عنوان، پدیدآور، موضوع و سایر مشخصات كتابشناختی به مراجعان ارائه خدمت می‌كند. همچنین آموزش کاربران در استفاده از نرم‌افزارهای کتابخانه و منابع آن یکی دیگر از خدمات بخش امانت می‌باشد.

شیوه تنظیم کتب براساس رده‌بندی کتابخانه کنگره آمریکا (LC) می‎باشد و مخزن به صورت نظام قفسه باز طراحی شده است.

از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگویی به پرسش‌های كاربران و كمك به آنان در رفع نیازهای اطلاعاتی است، كتابخانه‌ها همیشه سعی در نیل به این هدف به شیوه‌های گوناگون و بهینه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه دانشکده نیز به صورت مخزن باز در اختیار پژوهشگران و كاربران می‌باشد.

 

پوستر رده بندی کنگره

بروشور آذرسا

 
دانشکده طب سنتی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان ولی عصر- روبروی توانیر- کوی شمس

تلفن : 88773521 - 021
پست الکترونیک : sitm@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.