شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
صفحه اصلي > سلامت باشید > چاغی و لاغری 
 
 

نخوردن شام و زیاد خوردن سالاد موجب لاغری نمی شود

 

دکتر محمد عسکر فراشاه گفت: مصرف زیاد سالاد برای کاهش اشتها و کاهش وزن، نه تنها به این هدف منجر نمی شود بلکه باعث ضعف هضم و بروز مشکلات گوارشی نظیر نفخ و ترش کردن می شود.

به گفته وی امروزه سالادها که از فرهنگ غرب وارد ایران شده یکی از مشکلات سفره ایرانی امروز محسوب میشود و مصرف مداوم و زیاد آنها با غذا، مشکلات متعدد گوارشی و عصبی را به دنبال دارد.

وی اضافه کرد: مصرف زیاد سالاد، با پرکردن حجمی از معده تاحدی اشتهای فرد را کاهش می دهد ولی چون اکثر ترکیبات سالادها ترکیبات سردی نظیر گوجه فرنگی ،خیار سبز و کاهو هستند پس از مدتی کوتاهی باعث ضعف هضم و ضعف بدن می شود و با ایجاد اشتهای کاذب، دوباره در فرد رغبت بیشتری ایجاد کرده و باعث چاقی می شود و علاوه بر آن اضافه نمودن مقادیر زیادی سس به این سالادها ضرر مصرف همزمان آنها با غذاها را 2 چندان میکند.

این متخصص طب ایرانی، یکی دیگر از باورهای غلط طبی و از اشتباهات بزرگ افراد برای رژیم های لاغری را نخوردن شام دانست که نه تنها فرد، لاغر نمی شود بلکه سبب ضعف بدنی وی می گردد.

عسکرفراشاه تصریح کرد: بر اساس دیدگاه طب ایرانی از مهمترین وعده های غذایی روزانه، وعده شام است که در ابتدای شب باید میل شود و حذف آن می تواند به بدن آسیب های جدی وارد کند.

وی یادآور شد: براساس دیدگاه طب ایرانی اگر هنگام شب در معده، چیزی نباشد حرارت بدن به جای آنکه به آن بپردازد به رطوبت اصلی بدن متوجه میشود و آن را خشک میکند و فرد دچار ضعف شده و اختلال در خواب هم به دنبال دارد.

وی عوارض نخوردن شام از دیدگاه طب ایرانی را ضعف و کم شدن بینایی، از دست رفتن رطوبت اصلی بدن و پیری زودرس و از دست رفتن قوتی میشودکه با چیز دیگری قابل برگشت نیست.

عسکر فراشاه، منظور از شام از دیدگاه طب ایرانی را غذایی سنگین و پرچرب ندانست و گفت: منظور از شام، غذایی سبک و کم چرب است.

به گفته وی غذای شب، نیروی پیر و جوان است و می تواند سودمندتر از غذای روز باشد، زیرا در شب، انرژی کاملا صرف اعمال داخل بدن شده و هضم، قوی تر میگردد و مواد بیشتری جذب بدن میشود.

 

چه کسانی به جای شام باید سالاد بخورند؟

 

دکتر مینا محبی متخصص طب سنتی در پاسخ به این سؤال که «آیا از نظر طب سنتی مصرف سالاد به جای وعده شام توصیه می‌شود یا خیر؟» گفت: وعده شام باید در ابتدای شب بین ساعت 6 تا 8 مصرف شود و این وعده باید حتماً 3 ساعت قبل از خواب خورده شود.

وی افزود: بعضی افراد به دلیل الگوی ناصحیح زندگی، معده سرد و تر دارند و مصرف سالاد این سردی را تشدید می‌کند. کسانی که معده سرد و تر دارند می‌توانند سالاد را بعنوان ناهار میل نمایند اما اگر فردی مزاج گرم دارد می‌تواند از سالاد به جای شام استفاده کند.

محبی مشخصات معده سرد و تر را اینگونه بیان کرد: تأخیر در هضم غذا، آروغ ترش، تجمع آب در دهان و عدم احساس تشنگی، همچنین این افراد با خوردن غذاهای سرد مثل خیار دچار تشدید علائم گوارشی می‌شوند.

این متخصص طب سنتی اضافه کرد: افراد دارای مزاج خشک، می‌توانند از شیربرنج استفاده کنند این غذا رطوبت‌رسان ملایم بدن است و عمر را طولانی می‌کند و می‌تواند کمک به چاق شدن در افراد خیلی لاغر نماید. خصوصا اگر این غذا همراه با شیره انگور مصرف یک غذای کامل است.

وی در ادامه گفت: سالمندانی که آروغ ترش و ریفلاکس معده ندارند شیربرنج را به عنوان یک غذای کامل استفاده کنند .البته می‌توانند مقداری گل سرخ هم به آن اضافه کنند.

محبی نشانه‌های مزاج سردوخشک را اینگونه بیان کرد: این افراد معمولاً به راحتی چاق نمی‌شوند پوست خشک و رنگ چهره کدری دارند، تیرگی و فرورفتگی زیر چشم داشته و آدم‌های بسیار دقیق و سخت گیر هستند. معمولا در فصل پاییز دچار تشدید بیماریهایی مثل بواسیر، ترک لب و تشدید خشکی پوست می‌شوند.

 

براي دريافت  خدمات تخصصی طب سنتی (مزاج شناسی ، کودکان ، زنان و نازایی ، گوارش ، مفاصل ، تغذیه ، پوست و مو ، نورولوژی ، کنترل عوارض سرطان ، چاقی و لاغری)   کلیک کنید.

نوبت گیری : 88776028-021

سفارش فرآورده‌های طب سنتی : 88795153-021

 
دانشکده طب سنتی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان ولی عصر- روبروی توانیر- کوی شمس

تلفن : 88773521 - 021
پست الکترونیک : sitm@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.