جمعه ٠٩ اسفند ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
صفحه اصلي > سلامت باشید > ادراری و تناسلی 
 
 

تأخیر در دفع ادرار باعث اخلال در کارکرد طبیعی مثانه می‌شود

 

دکتر محمد انصاری‌پور درباره یبوست و تأخیر در دفع ادرار اظهار داشت: پرهیز از تأخیر در اجابت مزاج در پیشگیری و درمان یبوست مؤثر است.

وی افزود: ماندن مدفوع در راست‌روده پس از احساس دفع باعث بازجذب آب مدفوع و سموم آن می‌شود که علاوه بر سمّیت برای بدن، مدفوع خشک‌تر و دفع آن سخت‌تر می‌شود، علاوه بر این، پس از مدتی حساسیت روده بزرگ به حضور مدفوع کم شده و به‌موقع باعث هشدار به دفع مدفوع نمی‌شود که این هم به خشکی مدفوع منجر می‌شود بنابراین در زمان احساس به دفع باید تخلیه مدفوع صورت گیرد.

این متخصص طب سنتی ایران متذکر شد: تأخیر در دفع ادرار سبب تغییر شکل آناتومیک و کارکرد طبیعی مثانه می‌شود و متعاقباً قدرت تخلیه این عضو دچار مشکل می‌شود، همچنین با فشار آوردن روی اعضای مجاور مثل رحم و روده عملکرد آنها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علل تأخیر در دفع ادرار

انصاری‌پور خاطرنشان کرد: این عادت غلط در بعضی از دانش‌آموزان دیده می‌شود؛ آنها به‌دلائلی مثل تمیز نبودن، نداشتن تهویه مناسب و غیره از دستشویی مدرسه استفاده نمی‌کنند, ممکن است میان کارمندان به‌خصوص زنان نیز این عادت دیده شود.

وی یادآور شد: بنابراین لازم است در مکان‌های عمومی، دستشوییها تمیز و مناسب باشد؛ گاهی افراد نیز از روی عمد در دفع ادرار تعلل می‌ورزند شاید برای تمام شدن یک فیلم یا خواندن قسمتی از کتاب یا انجام تکالیف و یا حتی غرق شدن در فضای مجازی, آموزش به دانش‌آموزان می‌تواند در این مورد مفید باشد.

 

براي دريافت  خدمات تخصصی طب سنتی (مزاج شناسی ، کودکان ، زنان و نازایی ، گوارش ، مفاصل ، تغذیه ، پوست و مو ، نورولوژی ، کنترل عوارض سرطان ، چاقی و لاغری)   کلیک کنید.

نوبت گیری : 88776028-021

سفارش فرآورده‌های طب سنتی : 88795153-021

 
دانشکده طب سنتی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان ولی عصر- روبروی توانیر- کوی شمس

تلفن : 88773521 - 021
پست الکترونیک : sitm@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.