چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > ترنم تندرسی > مزاج شناسی 
 
 

گرمی :کیفیتی است که ایجاد حرکت و جنب و جوش کرده، منجر به فاصله گرفتن اجزای جسم می شوند. مثل حرارتی که آب را به بخار تبدیل می کند. گرم مزاجان نیز، پرجنب و جوش تر و برون گراتر بوده، میزان و سرعت حرکات و کلامشان بالاست؛ مصرف گرمی جات (مثلا فلفل)نیز ایجاد کننده این حالات هستند.

سردی :کیفیتی است که حالت سکون و سکوت، رکود،انجماد و متراکم شدن اجزاء جسم را ایجاد می کند. مثل یخ زدن آب. سردمزاجان نیز به نسبت، کم تحرک تر، کند تر، درون گراتر و آرام یا صبورتر بوده؛ مصرف سردیجات (مثلا ماست)این حالات را تشدید می کند.

 خشکی:کیفیتی است که به اجسام و پدیده ها ثبات و شکل می دهد و معمولا با چروکیدگی، جمع شدن و لاغری همراه است. مثل خشک شدن ترکه تازه چیده شده از درخت یا خشک شدن میوه های تر. افراد خشک مزاج نیز دارای بدن های لاغر، اسکلت محکم،پوست چین و چروک دار خشک و اعتقادات راسخ غیر قابل تغییر می باشند. مصرف مواد خشک کننده (مثل نمک، سرکه، فلفل)این حالات را تشدید می کنند.

  تری :کیفیتی است که حالت انعطاف پذیری،سیالیت، روانی و معمولا حجم دهی را در اجسام و پدیده ها ایجاد می کند. مانند تبدیل خاک به گل کوزه گری. افراد با مزاج تر، معمولا چاق بوده، بدن های نرم داشته، روحیات انعطاف پذیری دارند و ناملایمات و برخوردهای مختلف را به خوبی تحمل می کنند. مصرف رطوبت بخش های خوراکی (مثل مرکبات، لبنیات، کاهو)یا موضعی (مثل روغن بنفشه یا بادام شیرین) نیز منجر به بروز همین حالات در جسم و روان می شود.

 
دانشکده طب سنتی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان ولی عصر- روبروی توانیر- کوی شمس

تلفن : 88773521 - 021
پست الکترونیک : sitm@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.