شنبه ٠١ مهر ١٣٩٦ - 
1 2 3
 
منو کتابخانه
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2932
 بازدید امروز : 191
 کل بازدید : 1109004
 بازدیدکنندگان آنلاين : 18
 زمان بازدید : 0.16
صفحه اصلي > کتابخانه > معرفی کتابخانه 
 
 

کتابخانه به یاری خداوند و همت دست اندرکاران در سال 1381 همزمان با شروع به کار مرکز تحقیقات طب سنتی و مفردات پزشکی با مجموعه‌ی هزار و چهل و هشت جلد کتاب فعالیت خود را آغاز کرده است.

استاندارد سازي و كامپيوتري كردن منابع كتابخانه از اردیبهشت 1389 برای ارائه خدمات بهتر در زمینه جستجوی منابع و خدمات امانت توسط  نرم افزار تخصصی کتابخانه فراهم گشته است. همچنین برای کمک به ارتقاي فعاليتهاي پژوهشي، آموزشي و  فرهنگي دانشکده، کتابخانه  اقدام به تهیه مجموعه کتابهای الکترونیک در بخش فارسی و انگلیسی نموده است که از طریق اینترانت قابل دسترسی می باشد.


از جمله اهداف کتابخانه، شناسایی نیازهای جامعه دانشگاهی و فراهم کردن امکانات ،تامین نیازها، مجموعه سازی ، سازماندهی و اشاعه اطلاعات در راستای اهداف و فعالیتهای دانشگاه و فراهم ساختن امکان دسترسی سریع و راحت به منابع اطلاعاتی برای اعضا ی هیأت علمی ، دانشجویان میباشد.

خط مشی  کتابخانه:

  • تامین و تقویت مناسبترین منابع علمی در حوزه های آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشگاه
  • برنامه ریزی و کسب حداکثر بهرهگیری از منابع و امکانات کتابخانه
  • سفارش،خرید و دسترس پذیری منابع
  • ارتفاء کمی و کیفی خدمات کتابخانهای و اطلاع رسانی پزشکی
  • تامین و تهیه نسخههای جدید نرم افزار جامع کتابخانه و ویرایش آن به منظور استانداردسازی خدمات کتابخانهای

منابع کتابخانه

منابع فارسي، لاتین و عربي موجود در اين كتابخانه، خصوصا در زمینه طب سنتی و مفردات از منابع بسيار خوبي به شمار مي‌روند و این کتابخانه در واقع كتابخانه‎ایتخصصي است كه در راستاي اهداف دانشکده فعاليت مي‌كند و سالانه از طريق خريد از انتشارات مختلف و نمايشگاه‌ بين‌المللي كتاب به مجموعه منابع آن افزوده مي‌شود.

منابع كتابخانه در موضوعات طب سنتی و علوم پایه تهيه و سازماندهي شده است اين منابع مي‌تواند پژوهشگران و محققين دانشکده را در رسيدن به اهداف مورد نظر ياري نمايد. عمده موضوعات موجود در كتابخانه دانشکده  به شرح ذيل است:

طب سنتی، مفردات پزشکی، داروسازی سنتی، گیاهان دارویی، تاریخ پزشکی، اخلاق پزشکی ...

کتابهای فارسی و عربی: 6639
 
کتابهای لاتین: 1217
مجلات فارسی: 81

پایان نامه: 45

کتب الکترونیک: 1964
مجلات لاتین: 36


بخش خدمات فنی

عمده‎ترین هدف کتابخانه‎های دانشکده‎ای برآوردن نیازهای آموزشی و پژوهشی اساتید، دانشجویان و محققان دانشگاه است. با توجه به نقش کتابخانه در آموزش و تحقیق، نقش سازماندهی دانش موجود در قالبهای گوناگون نیز بسیار مهم خواهد بود که اصلی‎ترین هدف و کارکرد بخش خدمات فنی در کتابخانه بشمار می‎رود و مهمترین رسالت این قسمت از کتابخانه دسترسی سریع به اطلاعات، جهت ارتقاء آموزش و پژوهش می‎باشد. بنابراین اخص فعالیت‎های بخش خدمات فنی در کتابخانه دانشکده عبارتند از:

  • انتخاب و سفارش مواد کتابخانه‎ای از قبیل کتاب، نشریه و سایر منابع مورد نیاز کتابخانه و همچنین خرید و دریافت آنها و نیز امور مربوط به دریافت کتابهای اهدایی.
  • سازماندهی (فهرست نویسی و رده بندی)، آماده سازی
  • انتشار تازه‎های کتابخانه و معرفی منابع

بخش امانت

تمام فعالیتهای کتابخانه (گزینش، فراهم آوری، سازماندهی و دسترس پذیر کردن منابع) در جهت ارائه خدمات به استفادهکنندگان کتابخانه است و بیشترین تبلور آن در قسمت امانت استبخش امانت كتابخانه نيز با استفاده از نرم افزار تخصصی امكان استفاده از منابع موجود و همچنين جستجو از طريق عنوان، سرشناسه، موضوع و ساير مشخصات كتابشناختي به مراجعان ارائه خدمت مي‌كند. همچنین آموزش کاربران در استفاده از نرم‌افزارهاي کتابخانه و منابع آن یکی دیگر از خدمات بخش امانت می باشد.

شیوه تنظیم کتابها براساس رده بندی کتابخانه کنگره (LC) مرتب و مخزن به صورت نظام قفسه باز طراحی شده است.


بخش مرجع

از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، كتابخانه‌ها هميشه سعي در نيل به اين هدف به شيوه‌هاي گوناگون و بهينه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه دانشکده نيز به صورت مخزن باز در اختيار پژوهشگران و كاربران مي‌باشد.

دانشکده طب سنتی
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
آدرس : تهران - خیابان ولی عصر- روبروی توانیر- کوی شمس

تلفن : 88773521 - 021
پست الکترونیک : sitm@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.